Historia WMK

Wszystko zaczęło się 25 września 1992 roku kiedy to 48 przypadkowych cyklistów spotkało się na ulicach San Francisco. Od tego czasu spotykają się oni regularnie, w każdy ostatni piątek miesiąca aby wspólnie jeździć na rowerze. Bardzo szybko ideę tą podchwycili rowerzyści z innych miast i dzisiaj podobne imprezy odbywają się w ponad 230 miastach na świecie. Na niektóre z nich przyjeżdża kilkuset a nawet kilka tysięcy rowerzystów (Londyn, Sydney, Melbourne, San Francisco...). W Warszawie pierwsza Masa prawdopodobnie odbyła się 8 maja 1998 i od tego czasu odbywała się co jakiś czas nie wzbudzając większego zainteresowania policji...

...aż nadszedł pamiętny czerwiec 2002, kiedy to na masie pojawiło się więcej rowerzystów niż zwykle. Policja rozpoczęła niezbyt dobrze zorganizowaną i przemyślaną akcję łapania rowerzystów czego efektem było nękanie wielu rowerzystów jeżdżących tego dnia po Warszawie i często nawet nie wiedzących nic o odbywającej się właśnie Masie. Dzięki temu wydarzeniu jednak Masa została znakomicie rozreklamowana w mediach i po wakacjach, na wrześniowej Masie znowu pojawiło się kilkaset osób. Od tej pory masa odbywa się regularnie i zawsze przyjeżdża na nią wielu rowerzystów.

Od Lipca 2004 pojawił się nowy zwyczaj organizowania Nocnych Mas Krytycznych, które znakomicie łączą zalety zwykłej Masy z jazdą na rowerze nocą - obecnie odbywają się one w drugą sobotę miesiąca.

Od Marca 2006 dla zwolenników wypadów poza miasto, organizowaliśmy Masę Turystyczną - w trzecią sobotę miesiąca.

 

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna