Święto Cykliczne 2012

niedziela, 3 czerwca - Pl. Zamkowy, godz. 12:00

Zdjęcia: Travers Zdjęcia: Trawers

Więcej zdjęć tutaj: Link

 

Warszawskie Święto Cykliczne

Warszawska Masa Krytyczna, sieć Miasta dla Rowerów oraz portal Polska na Rowery zapraszają na pierwsze warszawskie Święto Cykliczne. Święto Cykliczne to społeczna inicjatywa, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście. Idea nawiązuje do corocznych przejazdów rowerowych, jakie w latach dziewięćdziesiątych były organizowane w różnych miastach Polski, ale przejazd nie jest jedynym wydarzeniem w ramach Święta. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń.

Święto Cykliczne to także dzwonek dla polityków. Przyjęta przez Sejm 1 kwietnia 2011 roku nowela ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zniosła liczne absurdy i utrudnienia dla rowerzystów, ale czekamy na rozporządzenia! Znaki drogowe nadal dotyczą "rowerów jednośladowych" które zniknęły z ustawy; pasy ruchu dla rowerów są jednokierunkowe a tymczasem rozporządzenia mówią wciąż o dwukierunkowych, nadal też nie wiadomo jak mają wygladać i być stosowane tzw. śluzy dla rowerów! Błędów w rozporządzeniach jest znacznie więcej, tymczasem polskie miasta i polskie ulice wymagają zmian.

Domagamy się szybkiej nowelizacji:

  • rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. nr 170 poz. 1393 z 2002 roku)
  • rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków i stosowania na drogach (Dz. U. nr 220 poz. 2181 z 2003 roku)
  • rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. nr 43 poz. 430 z 1999 roku).

 

Warszawski Wielki Przejazd Rowerowy - Idea nawiązuje do podobnych przejazdów, które odbywały się np w Gdańsku i odbędą się ponownie w 2012 roku w kilkunastu miastach w Polsce jednocześnie. Chcemy by Warszawa była wisienką na tym torcie - zależy nam byśmy mieli największy peleton i najlepszy przejazd.  Startujemy spod Kolumny Zygmunta, kończymy na parkingu za urzędem dzielnicy Ursynów, gdzie odbędą się pokazy cięcia zabezpieczeń, konkursy i inne atrakcje dla uczestników.
Jedną z nagród będzie klasyczny koszyk rowerowy ufundowany przez Bike Belle.

Start: 3 czerwca, godzina 12:00, plac Zamkowy

Trasa przejazdu: Miodowa, Kapucyńska, Solidarności, Plac Bankowy, Andersa, Mickiewicza, plac Inwalidów, Mickiewicza, plac Wilsona, Krasińskiego, Popiełuszki, Jana Pawła II, Rondo AK Radosław, Okopowa, Solidarności, Jana Pawła II, rondo ONZ, Jana Pawła II, al. Jerozolimskie, Marszałkowska, pl. Konstytucji, Waryńskiego, Puławska, Wilanowska, Rolna, Komisji Edukacji Narodowej, Ciszewskiego, Rosoła, Indiry Ghandi, Komisji Edukacji Narodowej, parking przy urzędzie dzielnicy Ursynów (al. KEN 61).
Dystans: około 22 km.

 

Pozostałe imprezy i wydarzenia:
- 18 maja - przejazd rowerowy między Królikarnią oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie otwarte zostaną dwie wystawy rzeźby: o 18:00 "Skontrum - Ewolucje" w Królikarni, a o 19:00 "Figury z Nowego Świata" w CSW,
- 26 maja - inauguracja "Audioroweru" - rowerowego szlaku turystycznego po niezwykłych miejscach Targówka; w każdym z miejsc dzwoniąc pod podany numer telefonu będzie można posłuchać informacji związanych z danym miejscem,
- 26 maja, godzina 17:00, al. KEN 61 - Alleycat,
- 26/27 maja, północ, pl. Zamkowy - Nocna Masa Krytyczna,
- 27 maja od 14:00 na Targówku Fabrycznym - piknik rowerowy i pokaz filmów,
- 2 czerwca, 15:00, al. KEN 61 - Rowerowa Gra Miejska,
- 28 maja - 3 czerwca - Rowerowa Nauka Jazdy po Mieście,
- 3 czerwca, kawiarnia "Roskosz" przy KEN/Symfonii - giełda rowerowa,

 

Więcej informacji:
- strona o Święcie Cyklicznym
- informacje o Święcie Cyklicznym
- mapa imprez rowerowych na Polsce na Rowery

 

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna