Masa Powstańcza


       Masa Powstańcza – rys historyczny

 

 

            W 1944 roku, na przełomie lata i jesieni odbyło się Powstanie Warszawskie – zbrojne wystąpienie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową, w którym wzięło udział niemal 50 tysięcy polskich żołnierzy. Trwało 63 dni, wybuchło 1 sierpnia, zawieszenie broni nastąpiło 3 października.

            Masa Powstańcza to coroczny rajd rowerowy upamiętniający to wydarzenie, bez oceniania jego wpływu na historię:

 

            Wiele osób, które krytycznie odnoszą się do Powstania przestało kultywować pamięć - a, moim zdaniem, nie należy jednego z drugim wiązać. Co innego to dywagacje historyczne - co by było, gdyby - a co innego fakt, że taka walka miała miejsce i że zginęło tyle a tyle ludzi, miasto zostało zrównane z ziemią.

Krzysztof Mikołajewski, Muzeum Powstania Warszawskiego

 

            „Chcemy odbrązowić, inaczej wspomnieć tych, którzy odeszli w trakcie II wojny światowej. Nie przez akademie, tworzenie sztucznych spotkań. Chcieliśmy pokazać, że przez przejazd rowerowy, w radosnej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu można uczcić tych, co umarli, zginęli, odeszli.”

Marcin Czajkowski, Warszawska Masa Krytyczna

 

            Przejazd odbywa się w pierwszą sobotę sierpnia. Na czas przejazdu, odbywającego się pod eskortą Policji zamyka się ulice dla kierowców, aby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo. Udział w imprezie jest bezpłatny. Muzeum finansuje wszelki wydatki organizacyjne przy niewielkim wsparciu sponsorów. Bezpieczeństwo przejazdu zapewnia zespół blisko stu wolontariuszy Masy Krytycznej oraz zespół Ratowniczej Grupy Rowerowej. Choć nie jest to wymagane, to warto się zarejestrować przed imprezą na stronie www, gdyż zarejestrowani uczestnicy otrzymują pamiątkowe koszulki z logiem imprezy. Trasa każdego przejazdu nie jest przypadkowa, lecz dostosowana tematycznie do konkretnego wydarzenia historycznego lub grupy związanej z Powstaniem Warszawskim.

 

            Współpraca Warszawskiej Masy Krytycznej i Muzeum Powstania Warszawskiego układa się wyśmienicie:

 

            „Dzięki determinacji wolontariuszy Warszawskiej Masy Krytycznej przy Muzeum stojaki rowerowe typu „wyrwikółka” zostały wymienione na profesjonalne, bezpieczne stojaki w kształcie odwróconej litery „U”.”

Wojciech Kaszuba, Warszawska Masa Krytyczna

 

            „Wysoki standard zarządzania muzeum, tworzenia ośrodka kultury procentuje dla wizerunku WMK jako partnera współpracy. Współpraca z partnerem, który rozumie nasze potrzeby, powoduje, że nie ma większej przyjemności, niż wzajemne zrozumienie przy tak ważnej imprezie.”

            „Niesłuchany entuzjazm, z jakim zwrócili się do nas przedstawiciele muzeum przy pierwszej edycji oraz kolejnych wzruszył mnie bardzo. Nie spotkałem się jeszcze z ludźmi tak otwartymi, o szerokich horyzontach.”

Marcin Czajkowski, Warszawska Masa Krytyczna

 

            To był od razu bardzo otwarty kontakt. (...) Myślę, że jest bardzo duża wyrozumiałość i tolerancja, bo przy tego typu projektach to zawsze wynikają jakieś problemy, ale one nigdy nie przełożyły się na relacje we współpracy. Super się układa ta współpraca.

Krzysztof Mikołajewski, Muzeum Powstania Warszawskiego

 

            Muzyka dedykowana powstańcom zawsze pozostawia w uczestnikach zadumę: na kolejnych edycjach imprezy można było posłuchać z głośników Lao Che, Agi Zaryan i Rebeliantów.

 

Pierwsza edycja Masy Powstańczej, 4 sierpnia 2007

            W pierwszej edycji wzięło udział 1400 osób, peleton miał ponad kilometr długości. Trasa była związana z oddaniem hołdu powstańczym łączniczkom, których wizerunki znalazły się na pamiątkowych koszulkach rozdanych uczestnikom.

 

            Chcieliśmy powiązania tematycznego - wykazać, że rowerzyści też uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Znaleźliśmy w archiwum zdjęcia takich łączniczek, które na rowerach przemieszczały się po Warszawie i przewoziły meldunki.

Krzysztof Mikołajewski, Muzeum Powstania Warszawskiego

 

            Trasa wiodła ulicami Woli, Śródmieścia i Pragi Północ. Na przedzie jechał samochód ze sprzętem nagłaśniającym, odtwarzającym nagrania grupy Lao Che z płyty „Powstanie Warszawskie” i głosy łączniczek.

 

Druga edycja Masy Powstańczej, 2 sierpnia 2008

            Druga edycja pojechała szlakiem powstańczych barykad, trasa wiodła przez Wolę, Śródmieście i Mokotów. Udział wzięło około 2100 osób. Pogoda, jak zawsze, dopisała.

 

Trzecia edycja Masy Powstańczej, 8 sierpnia 2009

            W trzeciej edycji wzięło udział prawie 2200 osób, było słonecznie i ciepło. W przejeździe brał udział były powstaniec, Edmund Baranowski – jechał na rikszy na przedzie peletonu i komentował całą trasę przejazdu.

 

To bardzo ważne, że środowisko kombatanckie to zaakceptowało - pokazuje tym, że nie potrzebują koniecznie martyrologicznego odzewu. Oni chętnie wsiądą na rowery i pojadą z tymi młodymi ludźmi, mimo, że wydaje się, że wiek już na taką trasę nie pozwala i się w to włączają. To naprawdę świetna integracja pokoleń. Pamiętajmy, że wielu powstańców to wybitni sportowcy.

Krzysztof Mikołajewski, Muzeum Powstania Warszawskiego

 

            Trasa wiodła szlakiem walk prowadzonych przez zgrupowanie AK „Radosław”, o elitarnym charakterze:

 

„To wyjątkowy oddział, przeżyło z niego tylko dziesięć procent. To była elita polskiego społeczeństwa, w zgrupowaniu Radosława walczyli najlepsi z najlepszych. Żeby się dostać do tego zgrupowania, był konkurs świadectw - osoby bez piątki nie wchodziły.

Krzysztof Mikołajewski, Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Czwarta edycja Masy Powstańczej, 7 sierpnia 2010

            Trasa czwartej edycji Masy Powstańczej była związana ze zgrupowaniem AK „Żywiciel”, broniącym Żoliborza. Ponad 2 tysiące rowerzystów zwiedziło miejsca związane z Powstaniem na Bielanach i Żoliborzu.Piąta edycja Masy Powstańczej, 6 sierpnia 2011

            Trasa została zaplanowana szlakiem pułku „Baszta”. W przejmującym deszczu rowerzyści zwiedzili Wolę i Mokotów. Narrację poprowadził varsavianista Jerzy S. Majewski.

 

 

 

 

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna