15 lat Warszawskiej Masy Krytycznej

W tym miesiącu Warszawska Masa Krytyczna obchodzi jubileusz swojego piętnastolecia. W kwietniu 1998 roku cykliści zdenerwowani brakiem działań miasta postanowili sami wyznaczyć drogę rowerową na ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie. Droga ta została przez miasto błyskawicznie zamalowana, co zachęciło cyklistów do zebrania się i protestowania w walce o infrastrukturę rowerową. 8 maja 1998 r. ruszyła pierwsza masa krytyczna w Warszawie.

Więcej…
 

Rowerowy plan dla Mokotowa

Korzystając z zimowej aury (podczas której też jeżdzi się na rowerze) , rowerzyści z Mokotowa, wzorem swoich kolegów z Ursynowa postanowili stworzyć kompleksowy plan poprawy transportu rowerowego w swojej dzielnicy. W dziesięciu obszernie uzasadnionych punktach ujęli w nim najważniejsze swoje potrzeby.

Wśród postulatów znalazły się przede wszystkim pasy rowerowe na ulicach Woronicza, Odyńca Gagarina i odcinku Alei Wilanowskiej. Jak również stworzenie wydzielonych dróg dla rowerów przy najruchliwszych ulicach takich jak choćby Czerniakowska. W planie poruszono również konieczność połączenia już istniejących dróg rowerowych na Wołoskiej i Racławickiej.

Wszystkich zainteresowanych najnowszą inicjatywą Warszawskiej Masy Krytycznej zapraszamy do zapoznania się z treścią dokumentu (poniżej) i wyrażenia swojego poparcia na internetowej liście. Dokument wraz z podpisami zostanie wkrótce przez rowerzystów z Warszawskiej Masy Krytycznej złożony na ręce burmistrza dzielnicy Mokotów. Mamy nadzieje na współprace ze strony urzędu i obiecujemy o informować na bieżąco o postępach - albo o ich braku.

Więcej…
 

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia - 4 grudnia

W Warszawie nadal głównym tematem jest rower publiczny, który kończy działanie na ten rok. Ma powrócić w przyszłym roku z nowymi stacjami.  Przy okazji ukazał się wywiad z pełnomocnikiem rowerowym. Wygląda, że nie będzie popierał wpuszczenia rowerzystów na buspasy. Najwidoczniej według niektórych jazda środkowym pasem jest bezpieczniejsza. 

Więcej…
 

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia - 27 listopada

Widać już, że sezon rowerowy w mediach warszawskich się kończy. Związku z tym główną informacją było to, że z końcem listopada znika z ulic rower publiczny.

Więcej…
 

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia - 20 listopada

Wiadomością tygodnia w Warszawie było niewątpliwie powołanie pełnomocnika do spraw rowerowych. Został nim Łukasz Puchalski z ZTM, odpowiedzialny do tej pory za projekt roweru publicznego. W ramach przypomnienia stanowisko to zostało zlikwidowane pięć lat temu z początkiem pierwszej kadencji pani prezydent.

Więcej…
 

IX Masa Krytyczna dla WOŚP

Zapraszamy do zgłaszania się do sztabu WOŚP Warszawskiej Masy Krytycznej. Wszystkie informacje i aktualności znajdziecie na tej stronie.  

 

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia - 13 listopada 2012

W tym temacie będziemy umieszczać informacje z mediów dotyczące rowerów. Oczywiście nie zakładamy, że pojawi się tu wszystko co pokaże się w temacie, a jedynie rzeczy istotne według nas. Zapraszamy więc do pierwszego podsumowania, które obejmie trochę większy zakres czasowy.


Więcej…
 

Nauka Jazdy Rowerem po mieście

Masz prawo jazdy lub kartę rowerową, ale i tak boisz się jeździć rowerem po mieście? Znasz przepisy i teorię, ale problemy sprawia Ci praktyka jazdy po ulicy? Jeździsz rowerem chodnikami, bo boisz się pokonywać ruchliwe skrzyżowania jezdnią? Jeżeli choć jedna odpowiedź brzmi tak, to nasza akcja skierowana jest właśnie do Ciebie!

Policja i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie uczą jeździć rowerem. Owszem, są kursy na kartę rowerową dla dziesięciolatków (i motorowerową dla trzynastolatków), ale zarówno podczas kursu, jak i egzaminu rowerzysta nie opuszcza placu manewrowego. Kursant nigdy nie wyjeżdża na ulicę i nie ma szansy zdobyć żadnych umiejętności praktycznych. Co więcej, osoby prowadzące takie kursy zwykle nie są rowerzystami codziennymi i nie mają odpowiedniego przygotowania pozwalającego nauczyć rowerzysty bezpiecznego poruszania się po mieście. Nie ma też żadnych kursów dla dorosłych lub planujących poszerzyć swą wiedzą w zakresie poruszania się po mieście. Zamierzamy to zmienić!

Więcej…
 

Ostre Koło. Globalna kultura ostrego koła


Ostre Koło. Globalna kultura ostrego koła - Andrew Edwards i Max Leonard

Więcej…
 

Spotkanie na temat roweru publicznego

Zapraszamy na spotkanie otwarte na temat roweru publicznego, w czwartek 26 kwietnia o godzinie 18.

Więcej…
 


Strona 2 z 8

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna