Dzień Ziemi 2009

W niedzielę wzięliśmy udział w najwiekszym warszawskim festynie z okazji Dnia Ziemi, nawiązującym swoją tematyką do szeroko pojętej ekologii. Prezentowalismy na stoisku naszą działalność, staraliśmy się dotrzeć do nowych osób i zachęcić je do włączenia się w nasze działania. Na zakończenie dnia, odwiedził nas także Krzysztof Kononowicz, który chciał przyjrzeć się naszej działalności z bliska.

Więcej…
 

List otwarty do Prezydent Warszawy

W związku z niewielkim wykorzystaniem funduszy przeznaczonych na infrastrukturę rowerową w Warszawie, postanowiliśmy napisać list do Prezydent Warszawy. Każdy uczestnik kwietniowej Masy mógł się pod tym listem podpisać. 29 kwietnia list został przekazany do ratusza.

Więcej…
 

A dziś w Budapeszcie...

Już za kilka dni Masa w Warszawie ;-)

 

I po zimie

Kończy się zima i wbrew pozorom był to dla nas bardzo pracowity okres. Niestety tak duzo pracujemy, że nie mamy już kiedy pochwalić się efektami tej pracy. Jeśli dobrze idzie Ci pisanie tekstów i chciałbys relacjonować nasze działania na tej stronie - zapraszamy do współpracy ;-) W ostatnim czasie pojawił się dział 'bezpieczeństwo' w menu po lewej stronie, odbyła się Masa WOŚP, podczas której zebraliśmy rekordową liczbę pieniędzy, opiniowaliśmy dziesiątki projektów dróg i innych udogodnień dla rowerów, braliśmy udział w pracach nad zmianą Prawa o Ruchu Drogowym, wzięliśmy udział w targach Rowery 2009, gdzie wystawiliśmy nasze stoisko, odbywały się Masy Nocne i Turystyczne i wiele innych wydarzeń o których nie ma komu pisać... może Ty spróbujesz?

 

Dni Transportu Publicznego

Pomimo kiepskiej pogody, wiele osób przybyło do zajezdni tramwajowej "Mokotów", gdzie odbywały się Dni Transportu Publicznego. Swoje stoisko miała tam także Warszawska Masa Krytyczna (wspólnie z Zielonym Mazowszem) i cieszyło się ono największą popularnością spośród różnych dostępnych propozycji ;-)
W poniedziałek również będzie można odwiedzić nasze stoisko, tym razem na Krakowskim Przedmieściu z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Zachęcamy także do włączenia się do pomocy przy jego obsłudze.

 

Climate Action

Climate ActionW związku ze zbliżającym się miedzynarodowym szczytem klimatycznym w Poznaniu, nawiązaliśmy współpracę z polskim przedstawicielstwem Komisji Europejskiej i na najbliższej Masie skupimy się na temacie zmian klimatu. Są one jednym z największych wyzwań przed jakimi stoi dzisiejszy świat. Wzrost temperatury o zaledwie 2 st C w stosunku do epoki przedindustrialnej może spowodować nieodwracalne zmiany klimatyczne. Kurczenie się pokryw lodowców na biegunach,  podnoszenie poziomu mórz i groźba zatopienia niżej położonych terenów, czy też ekstremalne zjawiska atmosferyczne, powodujące szkody społeczne i gospodarcze na szeroką skalę, to jedynie niektóre z konsekwencji globalnego ocieplenia.

Więcej…
 

22 września coraz bliżej, a Warszawa...

Już za kilka dni na całym świecie obchodzony będzie Tydzień Mobilności oraz kończący go Europejski Dzień bez Samochodu, wypadający w tym roku w poniedziałek. Jednym z ciekawszych wydarzeń dla rowerzystów będzie okazjonalna Masa Krytyczna w Budapeszcie, gdzie poza regularnymi imprezami, 2 razy w roku odbywają się gigantyczne Masy z kilkudziesięcioma tysiącami uczestników. Polecamy tą imprezę.

W wielu innych miastach na świecie ulice zostaną tego dnia zamknięte dla samochodów i udostępnione pieszym, rowerzystom i komunikacji publicznej, odbędą się liczne happeningi i inne wydarzenia, aby każdy mógł się przekonać o zaletach ograniczania ruchu samochodowego w miastach.

Więcej…
 

Parkingi na Marszałkowskiej?

Spośród dziesiątek rowerowych pism kierowanych do urzędów przez "Zielone Mazowsze" polecamy uwadze najnowsze, dotyczące budowy parkingów rowerowych na ul. Marszałkowskiej. Jest to temat którym zajęliśmy się w tym roku wyjątkowo intensywnie i widać tego pierwsze efekty. Dlatego będziemy uważnie śledzić, jak do tego tematu podejdzie ZDM. Już niedługo opublikujemy mapę rekomendowanych przez nas parkingów rowerowych (w większości budowanych przy naszym udziale;-), a teraz zapraszamy do lektury pisma: www.zm.org.pl/?a=stojaki_marszalkowska-089

 

Happening na schodach

W piątek, pół godziny przed Masą odbył się happening zorganizowany przez Warszawską Koalicję Rowerową, zawiązaną przez SMS/SDPL oraz Zielonych 2004. Polegał on na przewieieniu schodami ruchomymi pomiędzy trasą W-Z a Pl. Zamkowym części rowerowych, w ramach protestu przeciwko absurdalnemu zakazowi wprowadzania rowerów na teren tego obiektu.
W happeniengu wzięło udział ok. 20 osób. Towarzyszyło mu także złożenie interpelacji przez radnego Bartosza Dominiaka, dotyczącej rowerów na starówce, Moście Poniatowskiego oraz na schodach przy trasie W-Z.
Treść interpelacji można przeczytać na stronie: www.zm.org.pl/?a=interpelacja_rowerowa-088.
 

Kocham Panią, Pani Maso

Polecamy ciekawy felieton Romana Kurkiewicza na temat Warszawskiej Masy Krytycznej: http://przekroj.pl/publicystyka_kurkiewicz_artykul,2339.html
 


Strona 6 z 8

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna