Masa z Pascalem

Ostatnia Masa przypomniała nam ubiegły rok, kiedy to stale towarzyszyły nam opady deszczu. Jednak tym razem deszcz moczył nas kilkakrotnie, co raczej nie umilało wspólnej jazdy. Dla wszystkich uczestników Masy, dla których każda pogoda jest dobra na rower lub rolki i posiadają czerwcowe szprychówki, mamy niespodziankę, która wynagrodzi trudy przejazdu! Przygotowaliśmy ją wspólnie z wydawnictwem Pascal.

Więcej…
 

Włącz się w nasze działania już dziś!

W sondzie, która znajduje się na tej stronie, większość głosujących zaznacza opcje, że chce się włączyć w organizację Masy. Ponieważ bardzo potrzebujemy nowych wolontariuszy do pomocy na Masie oraz innych wydarzeniach w których uczestniczymy, ułatwiliśmy Ci zrobienie pierwszego kroku do włączenia się w nasze działania!

Więcej…
 

80.000 w Budapeszcie


Dziś po raz kolejny odbyła się Masa Krytyczna w Budapeszcie. Tamtejszy przejazd różni się od innych Mas na świecie, ponieważ odbywa się tylko 2 razy w roku - z okazji Dnia Ziemi w kwietniu oraz Europejskiego Dnia Bez Samochodu we wrześniu. Jest to za to największa Masa Krytyczna na świecie - podczas dzisiejszego przejazdu, ponownie został poprawiony rekord frekwencji - 80.000 uczestników.
Więcej…
 

Zaproszenie - Kazimierz Nowak - fotografie afrykańskie z lat 1931-36

Najbliższa Masa nie przypadkowo nazywa się "Dookoła Afryki" - wszystko wyjaśni się już 25 kwietnia. A niespodziankę przygotowaliśmy dla Was dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Dla tych z Was, którzy chcą poczuć już klimat nadchodzącej Masy, mamy zaproszenie z Narodowego Centrum Kultury, na otwarcie plenerowej wystawy zdjęć Kazimierza Nowaka. Był on pierwszym podróżnikiem, który w latach 30 XX w. przebył Afrykę, używając głównie roweru.

Wystawa zostanie otwarta 10 kwietnia 2008 na Krakowskim Przedmieściu 26/28, przy głównej bramie UW o godzinie 16. Wszystkie osoby na rowerach są mile widziane:)

Zobacz także:
Strona o Kazimierzu Nowaku
Strona Narodowego Centrum Kultury

 

Do lipca startujemy spod Kopernika

Jak się dzisiaj dowiedzieliśmy, w związku z pracami na Pl. Zamkowym, Masa nie będzie mogła z tamtąd ruszać aż do Lipca. W związku z tym, nadal w ostatni piątek miesiąca spotykamy się pod pomnikiem Kopernika. Mamy jednak nadzieję, że remont przyspieszy i będziemy mogli szybciej powrócić na nasze tradycyjne miejsce zbiórek. Pozostałe nasze imprezy będą się rozpoczynać na Pl. Zamkowym, gdyż dojazd mniejszych grup na rowerach jest tam możliwy.
 

Ogień bezpiecznie gaśnie w Paryżu

 Wczoraj napisałem o tym jak o bezpieczeństwo dba policja w Londynie - dziś w mediach można zobaczyć relacje z Paryża - a tam poza oddziałami rowerowymi, do zabezpieczania ognia olimpijskiego wykorzystano także oddziały na rolkach, które jak widać całkiem skutecznie zabezpieczały nawet jadący autobus. Ogień olimpijski, który szczęśliwie został zgaszony, nie został zgaszony przez protestujących, ale z przyczyn technicznych. Oddziały policji poruszające się na pojazdach napędzanych siłą ludzkich mięśni po raz kolejny dowiodły swej skuteczności - zresztą gdyby dla tamtejszych władz ich skuteczność nie była oczywista, nie zostały by zaangażowane do tak ważnego zadania.
Pozostaje tylko ponowić pytanie, dlaczego w Polsce nie mogą powstać takie oddziały?
 

Sztafeta olimpijska w Londynie

Fot. Ian Walton APDo Londynu dotarł dziś ogień olimpijski. Niestety w sztafecie wykorzystano także udział rowerzysty który wiózł ten ogień, ale ciekawsze jest to, że w zabezpieczeniu całej sztafety wykorzystano rowerowe oddziały policji. Odegrali oni jedną z ważniejszych ról, będąc cały czas w sąsiedztwie ognia, atakowanego przez protestujących. Jest to kolejny dowód na wysoką wartość takich oddziałów i ich skuteczność w różnych sytuacjach.

Niestety polska policja wciąż nie wprowadza regularnej służby takich oddziałów, które mogły by na codzień dbać o porządek i nasze bezpieczeństwo, wykorzystując wszystkie zalety oddziałów pieszych oraz większą prędkość przemieszczania się.

W czyim interesie jest unikanie wprowadzenia takich oddziałów, które na całym świecie osiągają najlepsze wyniki w wykrywaniu przestępstw i łapaniu bandytów?

 

Niemiecki rynek rowerowy w 2007 r.

Niemiecki rynek rowerowy zanotował w 2007 roku wzrost o 4 procent osiągając obroty w wysokości prawie 1,7 miliarda Euro. Najwyraźniejszy trend to aż 300 proc. wzrost sprzedaży rowerów z wspomaganiem elektrycznym - donosi branżowy serwis Bike Europe.
Więcej…
 

Rowery miejskie w Luksemburgu

W stolicy Luksemburga - Luksemburgu, razem z pierwszym dniem wiosny otworzono system rowerów miejskich Vel'oh. Wzorowany jest on na paryskim Vélib i stworzony przez tą samą firmę: JCDecaux. Jego uruchomieniu towarzyszyły liczne problemy: protesty związane z rozmieszczeniem tablic reklamowych mających finansować projekt, jak i zamieć snieżna w dniu premiery. Jednak system już działa - koszt wyporzyczenia roweru to 1€ za godzinę. Posiadacze abonamentów pierwsze 30 minut jazdy mają gratis. Abonament roczny kosztuje 15€, a 7 dniowy 1€. Więcej informacji na www.veloh.lu.
 

Pożegnanie pełnomocnika

W poniedziałek, 31 marca 2008 r. swoja pracę w Urzędzie Miasta kończy Stanisław Plewako, były Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. Rozwoju Transportu Rowerowego. Jego pracy zawdzięczamy wiele pozytywnych zmian w kwestiach rowerowych oraz znaczącą poprawę jakości projektowanych rozwiązań rowerowych. Niestety pod koniec ubiegłego roku stanowisko pełnomocnika zostało zlikwidowane pod pretekstem ogólnomiejskiej polityki zastępowania pełnomocników wydziałami - jednak jak dotąd jest to jedyne zlikwidowane stanowisko pełnomocnika, a powstały w jego miejsce wydział nie posiada odpowiednich uprawnień, kierownictwa, pracowników, a nawet adresu e-mail. Pozostaje się tylko domyślać, że rowerowy pełnomocnik stał się w ekspresowym tempie pionierem reorganizacji urzędu, dzięki swojej pozytywnej aktywności. Mamy nadzieję, że już niedługo uda się zorganizować sprawnie funkcjonujący wydział rowerowy. Podczas marcowej Masy podziękujemy Stanisławowi Plewace za dotychczasową pracę.
Więcej…
 


Strona 7 z 8

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna